Archiwum listopad 2015


lis 22 2015 Jaki sklep zoologiczny?
Komentarze: 0

W Poznaniu znajdziemy niemal niezliczoną ilość sklepów zoologicznych. Jak jednak wybrać ten, który zaoferuje nam szeroki wybór nie tylko karm i zabawek, ale również innych akcesoriów niezbędnych przy posiadaniu jakiegokolwiek zwierzaka – klatek, kuwet, pojemników transportowych, a jednocześnie nie zrujnuje naszego domowego budżetu?

 

Blisko czy dobrze?

 

Wybierając sklep zoologiczny nie powinniśmy się kierować bliskością sklepu do naszego miejsca zamieszkania bądź miejsca pracy. Co prawda lokalizacja sklepu może być pewnym udogodnieniem, to na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać asortyment, ceny oraz doświadczenie i rzetelność sprzedawcy. To właśnie sprzedawca w sklepie zoologicznym powinien umieć udzielić nam porad w związku z wyżywieniem danego zwierzaka, preferencjami konkretnych gatunków i ras, a także wskazać te produkty, które rzeczywiście są dobre dla zwierzęcia, a nie dla interesów finansowych samego sprzedawcy.

 

Przez Internet!

 

Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło „sklep zoologiczny Poznań” dostaniemy adresy niemal wszystkich sklepów tego typu w Poznaniu. Przejedźmy się po kilku okolicznych zadając podchwytliwe pytania dotyczące naszego zwierzęcia i w ten sposób sprawdźmy przynajmniej podstawową wiedzę merytoryczną danych sprzedawców. Nie jest to sposób idealny, jednak daje pewien ogląd na dany sklep.


lis 21 2015 Królik mieszka w klatce
Komentarze: 0

Dom dla królika powinien być bezpieczny. Jest kilka rodzajów klatek, ale należy wybrać tę najbardziej odpowiednią.

 

Wygodna klatka

 

Klatka dla królika przede wszystkim powinna być wygodna i bezpieczna. Wygodna oznacza, że zwierzę może dość swobodnie się w niej poruszać. Klatka to więzienie i zawsze należy o tym pamiętać, umieszczając w niej królika. Królik odczuwa też nudę, bo w żadnej klatce nie może swobodnie hasać, podskakiwać i wykonywać piruetów. Królik jest bardzo ciekawskim zwierzątkiem, które uwielbia biegać i skakać, a klatka mu to ogranicza powodując nudę w jego życiu. By tak się nie stało, musi być odpowiednio wyposażona w ciekawy dla królika sprzęt taki jak schodki, przejścia, kartony i domek. Warto tez dać królikowi kocyk. Zwierzę bardzo lubi ciepłe i wygodne miejsca.

 

Dom wielopoziomowy

 

Bardzo dobrze, gdy klatka jest wielopoziomowa i królik może swobodnie się w niej poruszać zmieniając miejsce swojego pobytu. Pamiętajmy, by kupować klatkę z dnem z kuwetą. Najlepiej, by klatka miała także drzwiczki otwierane z boku. Podczas wybiegu zwierzę będzie mogło swobodnie korzystać z klatki - raz do niej wskakując, innym razem wyskakując. Minimalne wymiary klatki dla królika miniaturki wynoszą 100 centymetrów na 50 cm. Ale im klatka jest obszerniejsza, tym lepiej, ponieważ zapewnia królikowi możliwość w miarę swobodnego ruchu i przemieszczania się.


Pieski 
lis 20 2015 Jak samodzielnie wykonać legowisko dla psa?...
Komentarze: 0

Od dłuższego czasu szukasz idealnego legowiska dla swojego czworonoga? Dwoisz się i troisz, a wszystkie legowiska wydają ci się złej jakości albo nie pasują do wystroju twojego mieszkania? Jest na to sposób—samodzielne wykonanie legowiska dla psa. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne zadanie, a ile może dać satysfakcji.

 

Legowisko dla psa — zrób sam!

 

Możemy wykonać je z małej walizki, przerobionej kołderki, skrzynki na owoce, a nawet opony! Wystarczy tylko wyobraźnia i trochę wolnego czasu. Legowisko z walizki jest bardzo proste do wykonania, należy zadbać tylko o miękkie wypełnienie i gotowe! Takim wypełnieniem może być samodzielnie zrobiona poduszka, kołderka, czy miękki kocyk. Pies z pewnością będzie zachwycony!

 

Legowisko ze skrzynki na owoce wymaga dobrej obróbki drewna. Należy zadbać, by było gładkie, polakierować je i opcjonalnie pomalować na wybrany kolor. Później stworzyć dla psa wejście, wycinając niepotrzebne elementy. Kolejnym etapem jest podłożenie miękkiej podkładki. Może być ona nawet materiałowa, na którą położymy poduszkę bądź kocyk. Boki skrzynki możemy zostawić nienaruszone albo obić je materiałem dla lepszego efektu.

 

Opona to świetny pomysł na legowisko dla dużego psa. Oponę należy oczyścić oraz pomalować. Do środka włożyć miękkie wypełnienie i voila!

 

Jak widać samodzielne wykonanie legowiska dla psa, jest nie tylko łatwe, ale i pozwala nam na kreatywne spełnienie się. Dzięki temu mamy w domu coś, czego nikt nie ma, nie zapominając o zadowoleniu psa.


Kotki 
lis 19 2015 Proste legowisko z transportera dla ciężarnej...
Komentarze: 0

Ciężarne kotki w okresie tuż przed porodem są bardzo ociężałe i niewiele się ruszają. Z jednej strony dokucza im silne zmęczenie, z drugiej - instynktownie poszukują one bezpiecznego miejsca do urodzenia młodych. O ile kotki żyjące poza domem przed porodem chowają się w piwnicach, szopach czy na strychach, kotki żyjące jedynie w mieszkaniu w bloku nie mają się gdzie ukryć. Warto więc przygotować dla nich wygodne legowisko, w którym spokojnie urodzą młode i rozpoczną opiekę nad nimi.

 

Więcej przestrzeni

 

Zwykle typowe legowiska dla kotów są zbyt małe, by pomieścić kotkę i jej młode. Można jednak temu zaradzić i stworzyć dla niej legowisko z transportera dla kota. Wystarczy bowiem zdjąć jego górną część, a dno wyścielić ręcznikiem lub kocem, a kotka i jej młode poczują się w nim bardzo dobrze. Transporter dla kota posiada także niezbyt wysokie dno, dzięki czemu zaczynające chodzić kocięta mogą bez przeszkód się do niego dostać z powrotem, gdy wyjdą na swój pierwszy spacer.

 

Znajome miejsce

 

Ciężarna kotka będzie także spokojniejsza w legowisku z transportera dla kota, gdyż będzie on posiadał dobrze znany jej zapach. Pozwoli to jej poczuć się pewniej i zniechęci ją do dalszego poszukiwania bezpiecznego miejsca do porodu. Zmniejszy się tym samym ryzyko, że kotka ucieknie z mieszkania w ostatnich dniach ciąży.


Rybki 
lis 18 2015 Szafka akwariowa samoróbka - nie taka dobra?!...
Komentarze: 0

Duże akwarium stanowi bardzo piękną ozdobę każdego salonu, a w dodatku akwarystyka jest bardzo relaksującym hobby. Chcąc w jak największym stopniu upiększyć otoczenie akwaria, warto dobrać odpowiednią szafkę pod akwarium. Wiele osób decyduje się na wykonanie takiej szafki samemu, czy jest to jednak odpowiednie rozwiązanie?

 

Zalety samoróbek

 

Szafka pod akwarium wykonana samodzielnie posiada szereg zalet. Przede wszystkim, można wykonać ją wedle własnej wizji, szczegółowo wykańczając każdy najmniejszy detal, w co efekcie końcowym da szafkę, która idealnie wpasuje się w wystrój wnętrza i charakter akwaria. Ponadto, wykonując szafkę samemu, można zaoszczędzić znaczną część pieniędzy. Tym samym, można całą szafkę robić po kolei bez konieczności posiadania całej kwoty.

 

Jaka różnica pomiędzy samoróbką a kupioną szafką?

 

Jeżeli szafka pod akwarium zostanie zamówiona u profesjonalnego stolarza, można być pewnym, iż będzie droższa. Jednak to tylko jedyna wada, którą ma. Poza tym, szafka taka będzie dużo wytrzymalsza, a jest to kluczowa własność szafki, gdyż akwaria często mają bardzo dużą wagę. Ponadto, stolarz będzie wiedział z jakiego materiału wykonać szafkę, aby służyła przez jak najdłuższy czas.

 

Chcąc zaopatrzyć się w szafkę do akwarium, należy przede wszystkim przemyśleć finanse. Jeżeli pozwalają na zamówienie szafki u profesjonalisty, jest to dużo lepsze rozwiązanie.